Forum www.koniarze.fora.pl Strona Główna www.koniarze.fora.pl
forum o koniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

7 - Zabawa w przeciskanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.koniarze.fora.pl Strona Główna -> Metody Naturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brokatowa




Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 13:05, 06 Sty 2009    Temat postu: 7 - Zabawa w przeciskanie

Zabawa siódma: zabawa w przeciskanie.

Konie mają klaustrofobię z natury. Boją się małych lub ograniczonych przestrzeni.
Zabawa w przeciskanie uczy konia być dzielniejszym i spokojniejszym, uczy przeciskania się przez wąskie przejścia bez popadania w emocje. Zacznij od większej odległości (z początku może być naprawdę duża) między tobą a ogrodzeniem, ścianą lub nawet beczką. Poproś konia, aby się przeszedł tym korytarzem podczas gdy ty stoisz w miejscu. Z początku może pomóc, jeżeli będziesz szedł tyłem równolegle do ogrodzenia, pomagając koniowi w przeciśnięciu się. Cofanie się pomaga, bo przyciąga konia do ciebie. Fazą pierwszą nich będzie skierowanie nosa konia w kierunku przejścia. W fazie drugiej podnieś koniec liny. W fazie trzeciej zakręć końcówką liny kilka kółek. W fazie czwartej dosięgnij konia końcem liny za kłębem. Potem przerwij i zacznij od nowa, aż koń spróbuje pójść naprzód w stronę przejścia. Gdy tylko to zrobi, zabierz wszelką presję, rozluźnij się i uśmiechnij. Wkrótce koń będzie przechodził cały przez ciasną przestrzeń. Stój nieruchomo, gdy koń będzie cię mijał pozwól linie wysuwać się z dłoni, żeby cały czas czuł swobodę. Nie chcesz, by lina szarpała go w tył. Gdy koń nabierze pewności siebie, zmniejszaj stopniowo przestrzeń, aż będzie miała półtora metra szerokości - jak wejście do boksu lub koniowozu.
Wykorzystując zasady zabawy w przeciskanie możesz nauczyć konia przeskakiwać przeszkody, wchodzić do przyczepy, do myjki lub bramek startowych. Zmniejszenie klaustrofobii pomaga również koniowi łatwiej zaakceptować popręg.
Klucze do zabawy w przeciskanie: cofanie, zaczynanie od dużych przestrzeni i przechodzenie powoli do mniejszych, stosowanie czterech faz, zabawa z praktycznymi obiektami, na przykład koniowozem, przeszkodami.
Następnym wyzwaniem jest nauczyć się wykonywać wszystkie siedem zabaw równie dobrze!

Skupmy się na Squeez Game

Co mają ze sobą wspólnego: przyczepy, przeszkody, bramki startowe, mostki, boksy, myjki, rowy z wodą, drzwi stajni i wąskie przejścia w terenie? Proszenie konia o wejście do nich, przez nie, nad nimi, albo wyjście z nich to zawsze Gra w Przeciskanie!

Konie z natury są klaustrofobiami. Instynktownie boją się małych i ciasnych przestrzeni, ponieważ zazwyczaj stwarzają one zagrożenie dla zwierząt uciekających. Jak długo przetrwał by koń na wolności, gdyby Matka Natura nie trzymała by go z dala od jaskiń lwów i niedźwiedzi? Jak myślisz, co stało by się z koniem, który nie zważał by na wąskie kaniony, albo wąwozy, gdzie drapieżnik mógł by go zaatakować z góry?

Główną bronią konia jest możliwość szybkiej ucieczki i zgubienia drapieżnika w pościgu. Kiedy koń zostanie zamknięty, wpędzony do rogu, albo ściśnięty w wąskiej przestrzeni, traci możliwość obrony. Jeśli nadal czuje się zagrożony, jego ostatnią deską ratunku będzie podjęcie walki we własnej obronie. Kiedy czuje się uwięziony i przerażony może zacząć wierzgać, gryźć, atakować, ciągnąć i robić wszystko inne, co według niego może uratować mu życie. Właśnie o ratowaniu swojego życia myśli koń, kiedy nie jest pewny, że przyczepa, przeszkoda, lub jakaś ciasna przestrzeń jest dla niego bezpieczna. Kiedy zacznie się niepokoić nie boi się, że zostanie zraniony, on boi się, że zginie! To właśnie dlatego Gra w Zaprzyjaźnianie (Pierwsza z Siedmiu Gier PNH) jest taka ważna.

Zanim poprosisz konia żeby zrobił coś czego się boi , musisz najpierw zyskać jego zaufanie. Potem kiedy będzie już bardziej pewny siebie, kolejne sześć Gier pomoże ci rozwinąć język komunikacji, dzięki któremu staniesz się jego przewodnikiem, koniem alfa. Wtedy będzie wiedział, że jest z tobą bezpieczny. Pamiętaj, że wszystkie Gry wynikają z siebie nawzajem, a więc żeby zacząć grać w Grę w Przeciskanie, musisz mieć opanowane wszystkie sześć poprzednich Gier.

To prawda, że wielu ludzi potrafi wprowadzić konia do przyczepy, skoczyć przez przeszkodę, albo przejść przez kałużę z błota bez wcześniejszego uzyskania zaufania i szacunku konia. Wielu z nas było świadkiem jak grupa silnych mężczyzn za siłę ładują konia do przyczepy, albo widziało jeźdźców okładających konie batem, żeby zmusić je do przejścia przez wodę. To nie w moim stylu. Ludzie, którzy nie mają dobrych relacji ze swoimi końmi, często przy wprowadzaniu do przyczepy używają siłowo bata, lonży na zadzie, łańcuszka wokół nosa, czterech silnych facetów do pomocy i taktyk straszenia.
Ponieważ używanie siły, zastraszenia i różnych mechanicznych sposobów jest szczególnie popularne przy wprowadzaniu do przyczepy, transport konia jest zazwyczaj bardzo stresujący, często powoduje kolki, albo przeróżne kontuzje i zranienia. Ten dramat, którego całkowicie można by uniknąć, jest w tragiczny sposób na okrągło powtarzany przez całe życie konia, przy wprowadzaniu do myjki, bramek startowych, przechodzeniu przez wąskie mostki i w wielu innych miejscach, których koń wolał by unikać.

Myśl jak koń

Popatrz na wszystko z końskiego punktu widzenia. Czy nie sądzisz, że twój koń czuje się jakby miał wejść do metalowej jaskini lwa na kółkach? Jak on się czuje, kiedy musi powierzyć swoje bezpieczeństwo w twoje ręce? Czy udowodniłeś mu, że jesteś spokojniejszy, mądrzejszy, bardziej odważny i sprawny od niego, poprzez wygranie we wszystkie sześciu poprzednich Grach? Tak właśnie koń alfa zdobywa zaufanie i szacunek reszty stada i tego oczekuje od ciebie twój koń, zanim powierzy swoje bezpieczeństwo w twoje ręce.

Konie nie tylko są wrodzonymi klaustrofobiami, są również wrodzonymi tchórzami i panikarzami. To znaczy, że są sceptycznie nastawione wobec większości nowych zjawisk, a ich naturalnym zachowaniem jest panika i najpierw ucieczka, a później myślenie. Jeśli pomyślisz o koniu jak o 500 kilogramowym zwierzęciu uciekającym (jak jeleń, łoś albo bardzo duży kurczak), pomoże ci to mieć więcej cierpliwości dla jego niepewności i „bezsensownych” lęków.

Chcę dodać, że tam gdzie kończy się Savvy, zaczyna się przemoc. Wielu ludzi stosuje siłę i stają się agresywni, kiedy coś nie idzie po ich myśli. Frustracja i gniew szybko się nasilają i są dla konia wyczuwalne poprzez zaciśnięte dłonie, zmarszczone brwi, krzyczenie (warczenie), lub użycie większej siły. Takie agresywne zachowania tylko przekonują konia, że nie może ci ufać, a jego poziom strachu i oporu wzrośnie, co spowoduje coraz gorsze zachowanie.

Gra w Przeciskanie to numer siedem w Siedmiu Grach, ponieważ musisz mieć wszystkie podstawy opanowane, żeby w nią grać. Potrzebujesz Gry w Zaprzyjaźnianie , aby twój koń ci ufał i nie panikował. Gra w Jeża nauczyła twojego konia ustępować od stałego nacisku, tak aby podążał za napięciem liny. Gra w Prowadzenie pomogła uzyskać reakcję na rytmiczny nacisk, tak abyś mógł spowodować jego ruch na przód bez ruszania się z miejsca. Jo-Jo nauczyło go cofać i cało ci prywatną przestrzeń tak aby koń nie wpadał na ciebie. Gra w Okrążanie nadała znaczenie Odesłaniu, Przyzwoleniu i Przywołaniu, a Gra w Chody Boczne nauczyła twojego konia jak pozostać w trybie myślenia w lewej półkuli mózgu. Gra w Przeciskanie składa twe wszystkie kawałki w jedną całość, aby pomóc twojemu koniowi nauczyć się słuchać ciebie, a nie Matki Natury w „ciasnych” sytuacjach.

Jak Gra w Przeciskanie może pomóc twojemu koniowi?

Gra w Przeciskanie uczy twojego konia jak stać się spokojnym, mądrzejszym, bardziej odważnym i przeciskać się przez wąskie przejścia bez zastanowienia. Grając w Przeciskanie umożliwiasz koniowi przezwyciężenie jego wrodzonych lęków w bezpiecznym otoczeniu. Robienie wszystkiego powoli na początku, niezwykle pomaga mu w przezwyciężeniu naturalnej tendencji do klaustrofobii, budując w nim pewność siebie, spokój i chęć do próbowania nowych rzeczy.

Ponieważ konie instynktownie boją się małych przestrzeni, gdyż ich przetrwanie zależy od natychmiastowej ucieczki, mogą bardzo mocno sprzeciwiać się wykonaniu niektórych pospolitych czynności, niezbędnych w dzisiejszych czasach. Większość z nich wymaga adaptacji konia do ludzkiego otoczenia, czyli do małych przestrzeni, ogrodzonego terenu i innych ograniczeń… a my się zastanawiamy dlaczego konie mają z tym tak wiele problemów!

Uczenie konia Gry w Przeciskanie

Zanim zaczniesz Grę w Przeciskanie, wróć do Gry w Okrążanie (Gra 5) I upewnij się, że wszystkie trzy części Gry w Okrążanie – Odesłanie, Przyzwolenie i Przywołanie – możesz wykonać bez problemu. Gra w Przeciskanie wymaga tych samych trzech technik, ale zamiast grać w nią na kole, będziesz grał na linii prostej.

Rozpocznij Grę w Przeciskanie stojąc z koniem około 2 – 2,5 metra od ogrodzenia. To powinno dać koniowi dużo przestrzeni, ale jeśli zauważysz oznaki strachu, zwiększ ten dystans, lub wyślij go pomiędzy ciebie I beczkę na otwartej przestrzeni. Kiedy twój koń poczuje się pewnie, będziesz mógł powrócić do ogrodzenia i coraz bardziej zmniejszać odległość, aż będzie ona miała jedynie metr szerokości, jak wejście do stajni albo do przyczepy.

Wyślij konia przez wąską przestrzeń prowadząc jego nos i poganiając od zadu liną lub Carrot Stickiem. Kiedy koń juz idzie w kierunku zwężenia, po prostu Pozwól mu przejść. Obróć się razem z nim i kiedy już będzie po drugiej stronie, poproś żeby podszedł do ciebie, przez przyciągnięcie liny do pępka tak aby poprowadzić jego nos i odesłać zad (wróć do tematu Gry w Okrążanie, Gra 5, jeśli masz z tym problem).

Kiedy patrzy już na ciebie dwojgiem oczu, wyślij go z powrotem w drugą stronę. Proś go o przechodzenie w tę i z powrotem przez wąskie przejście, dając mu krótki odpoczynek po obu stronach aby załapał o co chodzi, aż będzie mógł przechodzić zupełnie nie przejmując się.

To jest normalne, że twój koń będzie chciał chodzić naokoło ciebie zamiast przez zwężenie. Ostatnią rzeczą jaką będzie chciał zrobić to przejście przez wąską przestrzeń, a więc zwiększ odległość i bądź cierpliwy. Proś cały czas idąc do tyłu, robiąc coraz więcej miejsca w miarę cofania.

Kiedy koń będzie pewnie przechodził przez tą przestrzeń, zrób duży krok w stronę płotu, aby zmniejszyć odległość. Pozwól mu zdobyć pewność w nowej przestrzeni I zmniejsz ją ponownie, aż będziesz mógł zbliżyć się na odległość metra od ogrodzenia. To może zająć ci jeden dzień, albo kilka tygodni, zależnie od twojego konia i poziomu twoich umiejętności.

Pamiętaj aby zakończyć taką sesję czym pozytywnym, aby zacząć od tego miejsca następnym razem kiedy będziecie się razem bawić.
Możesz wykorzystać umiejętności zdobyte podczas Gry w Przeciskanie do nauki skoków, wchodzenia do przyczepy, do myjki, bramek startowych, bramki w dyscyplinie roping, lub do wchodzenia na różne pochylnie. Wszystko czego potrzebujesz to Odesłać konia nad, do, przez, albo pod Przeciskającym obiektem. Przyzwolić mu na wiele przybliżeń i oddaleń od przeszkody, aż będzie pewny siebie. Kiedy już przejdzie nad, do, przez, lub pod, poproś o Przywołanie aby się zatrzymał, daj mu odpoczynek i przygotowanie do rozpoczęcia na nowo.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Brokatowa dnia Wto 13:19, 06 Sty 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.koniarze.fora.pl Strona Główna -> Metody Naturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin